diniz

1955

Holdingin ilk firması olma özelliğini taşıyan SKT A.Ş. 23 Ağustos 1955'te Bursa'da gelişmiş karoser sanayiinin ihtiyaç duyduğu otobüs koltukları, cam çerçeveleri gibi parçaları üretmek üzere Eski Tahıl Çıkmazı'nda "SKT Koll. Şti. Talat Diniz ve Ortakları" adıyla kuruldu. Şirket, ismini SKT’yi kuran 3 değerli teknik öğretmenin baş harflerinden almıştır.

1967

Türkiye'de ilk yağ keçesi ve ilk elektrik motoru imalatı burada gerçekleştirildi. 1 Ağustos 1967 yılında Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu tesislerine taşınıncaya kadar faaliyetine Eski Tahıl'da devam etti.

1968

SKT bünyesinde ön koltuk kızakları üretimine başlandı.

1973

SKT Koll. Şti. 30 Ağustos 1973 yılında anonim şirkete dönüştürüldü. SKT Kollektif Şirketi ünvanı SKT Yedek Parça ve Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş (kısaca SKT A.Ş) olarak değiştirildi.

1973-1986

SKT A.Ş.'nin ikinci üretim fabrikası olan SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde koltuk kılıfı, kapı panosu, güneş siperliği, tavan kaplaması, ön koltuk kızakları, güneş siperliği ve kapı panoları üretimi yapılmıştır.

1976

DİNİZ HOLDİNG A.Ş kuruldu. Holding firmalarının finansman ve idari konularının yönetildiği genel merkez Bursa BTSO Organize Sanayii Bölgesi'ndedir.

1977

Şirket, kurucu ortaklarından Kemal Coşkunöz ve Süleyman Beltan'ın ortaklıktan ayrılmasından sonra Talat Diniz ve kardeşlerine ait bir aile şirketi olarak faaliyetini sürdürmeye başladı. DİNİZ YAPI A.Ş.’nin kurulmasıyla inşaat sektörüne girildi. Holdingin ihtiyacı olan fabrikaların teşekkül ettirilmesinde önemli bir paya sahip olan Diniz Yapı aynı zamanda Kükürtlü semtindeki Pembe Çarşı AVM’nin de yapımını üstlendi.

1984

MARTAŞ A.Ş’in Diniz Holding’e geçmesiyle gıda sektörüne ilk adım atıldı. Donmuş sebze-meyve depoculuğu ve frigorifik taşımacılıkla başlayan faaliyet, TIR taşımacılığı işinin tasfiyesinden sonra 1988'li yıllarda şoklama tesislerinin kurulmasıyla kapsama alanını genişletti. Bugün Armutköy ve Kemalpaşa'daki tesislerinde faaliyetine devam etmektedir.

1986

Otomotiv ana sanayiine tekstil üretimi amacıyla DÖPERTEKS A.Ş BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde kuruldu. Firma ilerleyen yıllarda ev tekstili sektörüne de girdi. Ayrıca komple koltuk kılıfı üretiminede SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de başlandı.

1987

ELELE A.Ş'nin İnegöl Organize Sanayii Bölgesi'nde İDAŞ A.Ş ve Rüştü Yılmaz'ın iştirakiyle kurulmasıyla otomobil koltukları için sünger üretilmeye başlandı.

1991

DİNİZ SİGORTA kurularak sigorta acentelikleri oluşturulmaya başlandı.

1993

İspanya' da kurulu İspanyol kökenli aile şirketi Irausa (Grupo Antolin) ve İtalya' da kurulu Pianfei firmaları Diniz Holding' le bir araya geldi ve OTOTRİM A.Ş. BTSO Organize Sanayi Bölgesi'nde otomotiv sektörüne anında teslimat yöntemiyle tavan, kapı panosu, cam mekanizmaları ve güneşlik gibi iç donanım parçaları üretmek amacıyla kuruldu.

1994

Fransız kökenli aile şirketi Rothfreres ile Diniz Holding arasında komple otomobil koltuğu üretmek üzere ortaklık anlaşması imzalandı. Şirketin ismi Major Skt Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi. Aynı tarihte SKT Oto Donanım Sanayi ve Ticaret A.Ş.' nin üretmekte olduğu kapı panosu, güneş siperliği ve tavan gibi iç donanım parçalarının üretimi OTOTRİM A.Ş.' nin sorumluluğuna geçti.

1996

JOHNSON CONTROLS firmasının ROTHFRERES’i satın alması sonucunda MSKT'nin yeni ortağı JOHNSON CONTROLS oldu. İşletmeciliğini Diniz Yapı'nın yaptığı PEMBE ÇARŞI hizmete girdi. MARTAŞ YEMEK SANAYİİ ile gıda sektöründe hazır yemek - catering hizmeti başlatıldı.

2000

Merkezi Fransa’ da olan Fransız aile şirketi TREVES firması ile ortak olunarak TREDİN A.Ş nin kurulmasıyla otomotiv sektöründe anında teslimat yöntemiyle koltuk başlığı, kolçak, ses izolasyon ürünleri, taban ve bagaj halısı üretilmeye başlandı.

2002

MARSAL A.Ş Kemalpaşa'da kuruldu. Gıda sektöründe domates salçası üretimine geçildi.

2005

ELELE A.Ş İnegöl'den Bursa BTSO Organize Sanayii Bölgesi'ndeki tesislerine taşındı.

2006

MARSAL A.Ş, MARTAŞ A.Ş bünyesine dahil oldu.

2008

Merkezi Fransa'da olan MICHEL THIERRY şirketi ile ortaklık kurularak Bursa BTSO Organize Sanayii Bölgesinde kurulan THIERRY DINIZ OTOMOTIV A.Ş ile otomotiv sektörüne koltuk kumaşı üretimi yapılmaya başlandı.

2009

OTOTRIM A.Ş. plastik enjeksiyon fabrikası şirketin mevcut tesisleri içinde devreye girdi.

2010

JOHNSON CONROLS’un MICHEL THIERRY’yi satın almasıyla THIERRY DİNİZ şirketinde DİNİZ HOLDİNG – JOHNSON CONTROLS ortaklığı başladı.

2015

TREDİN A.Ş 2015 yılında TREDIN OTO DONANIM SANAYİ ve TİCARET A.Ş , ve TREDIN TEKSTİL ve KOLTUK KOMPONENTLERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş şeklinde ikiye ayrılarak faaliyetlerine devam etti.

2016

TREDIN TEKSTİL ve KOLTUK KOMPONENTLERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş’nin ortağı TREVES hisselerini TESCA GMBH’a devretti.

DİNİZ ADIENT’in otomobil koltuk kılıfı kesim & dikim tesisi Gönen’de üretime başladı.

Johnson Controls’un otomotiv fonksiyonlarını bünyesinden ayırmasını takiben ADİENT adı altında yeni bir şirket kurulması ile Thierry Diniz şirketi Diniz Holding - Adient ortaklığına dönüşmüştür

2018

TREDIN TEKSTİL ve KOLTUK KOMPONENTLERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş’nin ünvanı TESCA DİNİZ TÜRKİYE TEKSTİL ve KOLTUK KOMPONENTLERİ SANAYİ ve TİCARET A.Ş olarak değiştirildi.

2020

Sage Automotive Interiors’ın globalde tüm Adient kumaş fabrikalarını satın almasıyla Thierry Diniz şirketi Diniz Holding- Sage Automotive Interiors ortaklığına dönüşmüştür.